Ale jak znaleźć psychologa? - żyj zdrowiej

psychoterapia-gestalt.pl

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psych

Ale jak znaleźć psychologa? - żyj zdrowiej psychoterapia-gestalt.pl
oterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.


Błędem jest natomiast myślenie że terapia

Niektórzy w ogóle nie rozumieją, na czym polega psychoterapia i to dlatego nie chcą z niej korzystać. Błędem jest natomiast myślenie, że terapia polega wyłącznie na rozmawianiu. Oczywiście głównym jej elementem są rozmowy, ale nie przypominają one w niczym zwykłych codziennych konwersacji, które każdy odbywa z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Poprzez umiejętne prowadzenie rozmowy psychoterapeuta stara się dotrzeć do podświadomości pacjenta. Wyciąga z niego to, co ten próbował ukryć albo z czego nawet nie zdawał sobie sprawy. Zwłaszcza te negatywne emocje nierzadko pozostają poza granicami świadomości. Człowiek potrafi oczywiście dostrzec u siebie gorszy nastrój, smutek, lęk czy strach, ale zwykle nie jest w stanie sam dojść do tego, co tak naprawdę wywołuje te wszystkie emocje. Z kolei terapia grupowa nierzadko daje też dobry wgląd w problemy innych osób. Pacjenci korzystający z tej formy psychoterapii uzyskują jeszcze większe wsparcie, ponieważ otrzymują je zarówno od terapeuty, jak i od innych uczestników zajęć.


Jak wygląda psychoterapia indywidualna

Psychoterapia ma na celu poprawę samopoczucia oraz dobrostanu pacjenta zmagającego się z różnymi problemami natury psychicznej. Psychoterapia dzieli się na wiele nurtów terapeutycznych, w ramach których psychoterapeuci oferują świadczenie swoich usług. Istnieją różne formy prowadzenia psychoterapii, a jednym z najpopularniejszych jest psychoterapia indywidualna. Psychoterapia indywidualna polega na regularnych sesjach pacjenta z terapeutą, podczas których pracuje się nad problemami pacjenta w ramach określonego nurtu terapeutycznego. Z psychoterapii indywidualnej może skorzystać każdy, kto posiada taką potrzebę, ponieważ głównym celem każdej psychoterapii indywidualnej jest poprawa warunków życia. Do terapeuty można udać się z różnymi problemami, z obniżonym poczuciem nastroju, niską pewnością siebie czy napadami lęku. Celem terapeuty jest niesienie pomocy pacjentowi z wykorzystaniem odpowiednich metod psychologicznych. Psychoterapia indywidualna najczęściej jest prowadzona dla osób dorosłych.


Kto może zostać psychoterapeutą

Psychoterapeuta jest osobą, która posiada odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje do prowadzania psychoterapii. Psychoterapeuci mogą się specjalizować w poszczególnych nurtach psychoterapii. Obecnie w Polsce nie ma konkretnych wymagań regulujących, kto dokładnie może wykonywać zawód psychoterapeuty. Jednak żeby zostać psychoterapeutą powinno się ukończyć odpowiednie studia magisterskie, a później specjalny kurs podyplomowy. Szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii może dotyczyć różnych nurtów terapeutycznych, jak na przykład terapii poznawczo-behawioralnej. Psychoterapia jest prowadzona osobę, która posiada kwalifikacje umożliwiające pracę jako terapeuta w ramach danego nurtu psychoterapeutycznego. Ponadto żeby pracować jako psychoterapeuta, osoba sama musi odbyć własną psychoterapię, najczęściej podczas trwania szkolenia. Dobry psychoterapeuta musi być osobą godną zaufania, która posiada odpowiednią wiedzę specjalistyczną z zakresu psychologii oraz jest zaznajomiona z metodami pracy z pacjentem.



© 2019 http://zyj-zdrowiej.biznesowe.waw.pl/